1.sınıf öğretmenlerine öneriler

Ana Sayfa » Genel » 1.sınıf öğretmenlerine öneriler
Paylaş
Tarih : 16 Temmuz 2014 - 3:26

1.sınıf

Bilindiği gibi 1.sınıflar öğretmenler için en zor ve meşakkatli sınıflardır. Öğretmenlerimiz daha 4. sınıf öğrencilerini mezun etmeden 1. sınıfı alma telaşına kapılırlar. Hatta sırf 1.sınıfları okutmamak için idareciliğe geçen veya idareciliği bırakamayan öğretmenlerimiz vardır. 5 yıldır üst üste 1.sınıfı okutan bir meslektaşınız olarak size nacizane bir kaç öneride bulunmak istiyorum. 

1-Korkularınızı kesinlikle bir kenara bırakın. 1-2 ay bir zorlanma sürecinin ardından 4 yıl boyunca sizin şekillendireceğiniz sistemin tıkır tıkır işleyeceğini düşünün.

2-Öğrencilerinizin okula uyum döneminde çeşitli etkinliklerle sağlak mı yoksa solak mı olduğunu tespit edin. Solak öğrenciye sağ ile yazı yazdırmaya çalışmayın. Bunu çocuklara futbol oynatarak top fırlattırarak yapabilirsiniz. Onlar oyun oynarken siz hangi öğrencinin sağlak hangi öğrencinin solak olduğunu tespit edebilirsiniz.

3- e-l seslerini karıştıran unutan öğrencilerin üzerine çok gitmeyin. Bu öğrencilerde korku oluşması sonraki seslerin zor öğrenilmesine sebep olmaktadır. Bilindiği gibi kaygı öğrenmeyi engeller. Öğrencilerinizde kaygı oluşturmayın ilk seslerde fazla sıkmayın.

4- 1.sınıfı aldığınızda kesinlikle ilk veli toplantınız çok önemlidir. Bu toplantıda kendinizi çalışma sisteminizi ve öğretim yöntemlerinizi ne kadar güzel anlatırsanız diyaloğunuz o kadar iyi olur. İlk veli toplantısında isteklerinizi ve istemediğiniz şeyleri çok iyi ifade edin. Burada birlikte alacağınız karar ne kadar çok olursa o kadar rahat edersiniz.

5-Velilere çok fazla maddi külfet getirecek malzeme listesi vermeyin. Her ne kadar üzüntü verici durum olsada velilerimiz eğitime para harcamayı külfet görüyorlar. İletişiminizi olumsuz etkileyebilir.

6- Öğrencilere velilerin evde kendi kendilerine yeni ses vermeye çalışmalarının yarardan çok zarar getireceğini kesin dille ifade edin. Çalışmalarda sizi takip etmelerini söyleyin. ( örneğin ailenin öğrettiği l sesi yerine le olarak öğretmelerini düzeltmek çok zor oluyor)

7-Bol görselli sunularla derslerinizi işleyin.

8-Mümkünse kendinize öğrencilerinde hoşuna gidecek kaşeler yaptırın. Üzerinde gülen yüz , aferin , teşekkür ederim gibi yazılar olan kaşeler. Hem çalışma kontrollerinde sizin yorulmamanızı sağlar , hem veliye dönüt sağlar hemde öğrencilerin hoşuna gider bu durum

9-Zümrelerinizle sürekli iletişim içerisinde olun. Her ne kadar öğrencilerin ve sınıfların düzeyleri farklı olsada , bazı çalışmalara daha fazla önem vererek diğer sınıfların gerisinde kaldığınızda bazı veliler yeterince ilgilenmediğinizi hatta iyi öğretmen olmadığınızı bile söyleme gafletine düşebilirler. Bu polemiklere girmeden herşeyin yolunda olduğunu sakin bir dille velilere ifade etmekten bıkmayın

10- Sabırlı olun. Çocukların başarısızlıklarından hevesiniz kırılmasın. Bir anda hiç beklemediğiniz bir öğrenci bile dün okuyamazken bugün okumaya başlayacaktır. Bu durumun gururunu yaşayın

11- Okuma yazma veya diğer derslere odaklanmaktan sınıf düzenini ihmal etmeyin. Sınıf düzenini başta nasıl sağlarsanız 4 yıl boyunca o durumda devam eder. Sonradan toparlamak çok zordur. Öğretim ve eğitimin eş güdümlü olması gerektiği sürekli aklınızın bir köşeşsinde olsun.

12-  Beslenme saatlerinde çocukları sınıfta bırakıp siz çıkmayın. Beslenme eğitiminin rutine bağlanması için ilk haftalarda siz de öğrencilerle birlikte sınıfta beslenme yapın ve onlara yönergeler verin.

13- 1.Sınıf velilerine öneriler

Sizin önerileriniz var ise lütfen yorum kısmından paylaşmayı ihmal etmeyelim. Kullanacağınız bir cümle bir çok öğrencinin eğitim hayatına ışık olabilir , bir çok öğretmenimizin işini kolaylaştırabilir.

 

Halil Mertoğlu

1.Sınıf Öğretmeni

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam